Po meczu Polaków też się działo na Euro 2024. Gol "sercowca" dla Danii i trudna przeprawa Anglików

W pierwszym meczu poprzedniego Euro Christian Eriksen doznał ataku serca i, jak sam później mówił, "był martwy przez pięć minut". Tymczasem w tę niedzielę strzelił dla Danii gola w remisowym starciu ze Słowenią (1:1). Dla Słoweńców bramkę zdobył... piłkarz Górnika Zabrze. Później przyszedł czas na jeszcze jedno spotkanie Grupy C, w którym Serbia nie sprzedała tanio skóry Anglikom.Lewy obrońca Erik Janza gra w Górniku już od pięciu sezonów, jest silnym punktem polskiego klubu, notuje niemało asyst. Tym razem strzelił bramkę – i to na wielkiej scenie mistrzostw Europy.Soczyście uderzył sprzed pola karnego, po rykoszecie piłka jeszcze zmyliła bramkarza. W 77. minucie uratował punkt dla Słowenii, która gola straciła już w pierwszych 20 minutach gry.Christian Eriksen i jego wzruszający moment na Euro 2024Prowadzenie dał Danii jej lider Christian Eriksen, 32-letni pomocnik, który tą bramką pokazał, iż potrafi w polu karnym działać jak napastnik. Gdy podczas poprzedniego Euro padł na murawę nieprzytomny, najpierw do głów kibiców przyszły najgorsze myśli. Później, gdy lekarze przekazali uspokajające wieści, zaczęto się zastanawiać, czy Eriksen jeszcze kiedyś zagra w piłkę. Sam był pesymistycznie nastawiony. – Kiedy przebywałem w szpitalu w Kopenhadze, powiedziałem pielęgniarkom, żeby zachowały moje buty, bo nie będą mi już potrzebne – wspominał.Wrócił po ponad ośmiu miesiącach, wszczepiono mu kardiowerter-defibrylator. To urządzenie elektroniczne, które - podajemy za Wikipedią - ma za zadanie przerwać potencjalnie groźną dla życia arytmię i przywrócić rytm serca. Ma ono wielkość pudełka zapałek.Dziś grała cała grupa C. Anglicy tez weszli do rywalizacjiFaworytem grupy C Euro 2024 nie jest jednak ani Dania, ani Słowenia. Grupę tę ma wygrać, według wszelkich prognoz, Anglia, wicemistrz poprzedniego Euro. Grała w niedzielę z Serbią i już po 13. minutach prowadziła 1:0.Bramkę zdobył głową Jude Bellingham, niespełna 21-letni gwiazdor Realu Madryt. Wynik nie uległ już zmianie, Anglia zdobyła trzy punkty.Według portalu Opta Analyst Anglicy są największymi faworytami Euro 2024. Symulacje specjalnego "superkomputera" Opta Analyst dają Anglikom 19,9 proc. szans na złoto. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmują grupowi rywale Polaków – Francuzi (19,1 proc.). Na trzecim miejscu są gospodarze mistrzostw, Niemcy (12,4 proc.).QUIZ: Zostań królem strzelców! Sprawdź, swoją kibicowską formę na Euro 2024Jakie mecze Euro 2024 w poniedziałek?W poniedziałek do rywalizacji przystąpi grupa E. O 15 Rumunia zagra z Ukrainą, o 18 Belgia zmierzy się ze Słowacją. O 21 natomiast odbędzie się mecz grupy D, grupy "polskiej". Francja zagra z Austrią. Transmisja mistrzostw w TVP. Polska z Austrią zmierzy się 21 czerwca, a z Francją – 25.